Blog

Halat Kumaşının Tek, Çift, Üç ve Dört Katlı Olması Ne Anlama Gelir?

Hemen hemen her sektörde genel amaçlı kaldırma işlemlerinde, güvenlik faktörleri ya da çalışma yük sınırları çerçevesinde, malzemelerin kaldırılması için kullanılan kaldırma ekipmanına polyester sapan adı verilir. Bu ürünler; erimiş metallerin ve asitli- bazlı kimyasal malzemelerin kaldırılmasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Polyester sapanlar 25 mm- 450 mm genişlik aralığındaki poliamid, polyester ve polipropilen suni liflerinden üretilir. Bağlantı elemanlı ya da elemansız bir, iki, üç ve dört kollu olarak kullanılma imkanına sahiptir. Halat kumaşının tek, çift, üç ve dört katlı olması katmanları ifade eder. Çok kollu sapan ise; iki, üç ya da dört adet özdeş dokuma sapandan oluşan kaldırma ekipmanlarıdır. Halat kumaşı sahip olduğu özelliklerle çeşitli yükleri güvenli bir şekilde kaldırabilir.

Polyester Sapan Üretim Aşamaları Nelerdir?

Polyester, poliyamid ve polipropilen liflerin eritilmesi ve şekil verilmesi ile üretilir. Yüksek basınca maruz bırakılıp, sıkılaştırılan polyester, oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Yapay elyaf olan polyester lifleri, %100 polyester yapıları ile direnci arttırır. Polyester sapanların sağlamlığındaki temel etken, liflerin polyester ipliklerden oluşması ve sıkı bir şekilde örülmesiyle sıkılaştırılmasıdır. Halat kumaşı fiziksel ve kimyasal darbelere karşı oldukça dirençlidir. Sıkı örgüyle sıkılaştırma sonucu direncin sapanın her noktasında eşit olması da sağlanır.

Nem ve rutubetten etkilenmeyen polyester maddesi çok ağır yükler altında oldukça az miktarda esneme gösterir. Bu durum da sağlamlığının önemli bir göstergesidir. Halat kumaşı üretimi kolay olan bir malzemedir. Ağırlık ile karşı karşıya kaldığında çok az bir uzama katsayısı göstermesi sebebi ile üreticiler açısından üretim kolaylığının yanı sıra kaliteli bir üretim olması bakımından da oldukça önemlidir. Polyester sapanlar çekme ve sürtünmeye karşı çok yüksek bir direnç gösterdiği için her alanda kullanılabiliyor. Polyester sapan türlerine, fiyatlarına ve yük taşıma kapasitelerine göre farklılıklara sahiptir. Ürünleri inceledikten ve detaylı bilgi edindikten sonra ihtiyacınız olan ürünlere hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Halatsan Halat Kumaşı hakkında bilgi almak için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button