Blog

Polyester Sapanlarda Güvenlik Katsayısı Ne Demektir?

Polyester sapanlarda taşınacak her malzemenin iş güvenliği bakımından bir emniyet katsayısı bulunur. Bu emniyet katsayısına polyester sapanlarda güvenlik katsayısı da denir. Güvenlik katsayısının amacı ise yük taşıma anında beklenmedik bir durumla karşılanırsa malzemenin ya da operatörlerin zarar görmemesidir. Ayrıca belli bir yükü kaldırmak için yapılan kaldırma sapanının üretim amacının dışında farklı malzemelerde kullanılması büyük ölçüde hasarlara yol açabilir. Örneğin olması gerekenden daha büyük boyutlara sahip bir yükü kaldırırken polyester kaldırma sapanının bacakları daha çok açılır. Bundan dolayı her bir sapan bacağına binen yük artar. Bundan dolayı taşınacak yüklerin ölçümlemesi çok iyi yapılmalı ve doğru malzeme doğru kaldırma sapanı ile taşınmalıdır.

Polyester Sapanlarda Güvenlik Katsayısının Önemi Nedir?

Genellikle yük kaldırma amacı ile kullanılan kaldırma sapanları hem yük kaldırma açısından hem de iş güvenliği açısından büyük önem taşır. Taşınan yüklerin ağırlıklarından bağımsız olarak kaldırma sapanı kullanımında her zaman çok dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Ani olarak bir anlık tedbirsizlik maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Sapanların seçimi yapılırken sapanın türüne göre ilgili standartlar kapsamında oluşturulan taşıma kapasitelerine bağlı kalınması gerekir. Tabloda çalışma yükü 3 ton olan bir kaldırma sapanıyla 4 tonluk yükün kaldırılmaması gerekir. Polyester sapanlarda taşıma yük gücünü belirlemek için renk kodları bulunur. Bu renk kodları; mor(1ton), yeşil(2ton), sarı(3ton), gri(4ton), kırmızı(5ton), kahverengi(6ton), mavi(8ton) ve turuncu(10 ton ve üzeri) olmak üzere taşıma sağlar.

Polyester Sapanlarda Güvenlik Katsayısı Diğer Halatlara Göre Nasıldır?

Polyester sapanlar polyester ipliklerin dokunması ile elde edilen bir sapan çeşididir. Çelik kaldırma halatlarına oranla daha çabuk yıpranan malzeme ve daha esnek bir yapıya sahiptir. Sapanlarda güvenlik katsayısı ilgili olan taşınacak malzemenin normuna göre değişiklikler gösterir. Polyester sapanlarda güvenlik katsayısı 4:1, 5:1, 6:1 ve 7:1 olarak karşımıza çıkar. Eğer taşınacak ürünün güvenlik katsayısı belirtilmezse 6:1 oran olan katsayı dikkate alınır. Keskin köşelere sahip olan malzemeleri kaldırmak için tehlike oluşturabilen polyester sapanlar için harici koruma kılıfları kullanılabilir. Sonsuz ve gözlü şeklinde bulunan polyester sapanların kaldırma kapasitesinde farklılık bulunmaz. Fakat kullanım biçimine göre değişiklikler gösterebilir.

Polyester sapanlara oranla çelik kaldırma sapanlarının örme sapan ve kurşun sapan olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. Hem kurşun hem de örme halatlarının taşıma kapasiteleri EN 13414-1+A2 normu olarak uygunluğu belirtilir. Üretilen her çelik kaldırma sapanı belirtilen bu özelliklere uygun olarak yapılmalıdır. Bir diğer taşıma aracı olan zincir sapanlarda zincir üzerine başka herhangi bir işlem uygulanmaz. Halka, bağlantı halkası, zincir ve kanca gibi farklı türlerde üretilen kaldırma sapanlarının sertifikaları her biri ayrı ekipman olarak ayrıca değerlendirilir. Zincir kaldırma sapanlarının taşıma kapasitesi EN 818-4 normu olarak uygunluğu belirtilir.

Halatsan polyester sapanlar ürünlerimiz ve güvenlik katsayıları hakkında bilgi almak için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button