Blog

Yük Kaldırma Güvenlik Ekipmanları Standartları

Kaldırma ve taşıma ekipmanları, uluslararası onaylı standartlarda üretilir. İş Sağlığı ve Güvenliği bakımından önemli bir yere sahip olan bu standartlar, her malzemede farkı bir şekilde isimlendirilir. Güvenlik ekipmanları, yük kaldırma işlemlerinde sağlıklı bir kullanım imkânı tanıyarak yönetmeliğe uygun bir çalışma sağlar.

Yük Kaldırma Ekipmanları Nelerdir?

Yük kaldırma ve taşıma süreçlerinde bulunan araçlar, bazı güvenlik ekipmanları aracılığı ile uyumlu çalışır. Bu ürünler arasında, polyester sapan çeşitleri yer alır. Sonsuz, tek kullanımlı ve gözlü polyester sapan modelleri, transfer işlemlerinin baş rol oyuncusudur.

Sonsuz sapan dayanıklılığı ile taşınan yüke zarar vermeden görevini yerine getirir. Sıklıkla tercih edilen gözlü sapan, çift katlı olarak üretilir. Tek kullanımlık ihracat sapanı, tek ve çift katlı dikişlere sahip olup müşterilerin istediği ölçü ve kapasitelerde imal edilir.

Sapanların Güvenlik Ekipmanı olarak Kapsamlı İncelemesi Nasıl Yapılır?

Güvenlik ekipmanları, yetkili kişiler tarafından ilk kullanımdan önce, montaj yapıldıktan sonra ve servis sırasında muayene edilir. Ortalama 6 ay aralıklarla uygulanır. Bu kapsamlı inceleme içerisinde kullanılan yöntemler;

  • Görsel inceleme ve işlevsel kontroller,
  • Aşınma testleri,
  • Geleneksel tahribatsız muayene ve yük testi.

Bir plan hazırlandığı takdirde, belirtilmesi gereken tanımlamalar ve durumlar ise incelenecek parçalar, muayene ve test teknikleri ile inceleme aralıklarından meydana gelir.

Sapanlarda Güvenlik Standartları Nelerdir?

Güvenlik ekipmanları, TS EN 1492 standardı ile belgelendirilip hizmet verir. Bu standart, bağlantı elemanlı ya da elemansız dokuma sapanların güvenlik ile ilgili kuralları içerir. Polyester ve polipropilenden yapılan sapanlar için kullanılır. Sapan malzemeleri, beyan ve deney metotlarını da içeren güvenlik detaylarını kapsar. Bu standart, İş Sağlığı ve Güvenliği için önemli bir detaydır. Ekipmanların standartlarına örnekler;

  • TS EN 1492-2+A1 Tekstil sapanları- Güvenlik-Genel Amaçlı Kullanımlara Uygun Sunî Liflerden Yapılan Yuvarlak Sapanlar,
  • TS EN 1492-1+A1 Tekstil sapanlar- Güvenlik-Genel Amaçlı Kullanımlara Uygun Düz Kalın Dokuma Sapanlar,
  • TS EN 1492-1+A1 Tekstil sapanlar- Güvenlik- Genel Amaçlı Kullanımlara Uygun Yuvarlak Sapanlar,

Halatsan yük taşıma sapanları ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button