Blog

Polyester Sapanların Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Hem güvenli hem de başarılı taşıma gereçleri arasında bulunan polyester sapanlar kimyasal sıcaklık ve kullanım şekillerine göre esneme farklılıkları gösterirler. Bu tür ekipmanlardaki arızalar önemli ve hatta ölümcül yaralanmalara neden olabilir. Bundan dolayı sağlık ve güvenlik kanunu bu tür riskleri uygun biçimde yönetmek için kaldırma ekipmanları sağlayan ve kontrol edenler için bir takım özel yükümlülükler getirmiştir. Kullanımlarına ve durumlarına bağlı olarak daha uzun ya da daha kısa kullanım imkânı sunan polyester sapanların kullanım ömrü 6 ila 10 arasında değişiklik gösterebilir.

Polyester Sapanların Denetleme Süresi Ne Kadardır?

Düzenli bir bakım yapıldığında kaldırma sapanlarının ömrü 5 yıla kadar dayanabilir. Fakat bu tür polyester sapanların periyodik bakımları 12 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Daha ağır hizmet koşullarında kaldırma ekipmanınızın periyodik kontrol aralıkları bir yılı geçemez. Polyester sapanlarda periyodik muayene aralıkları; normal hizmetlerde 12 ay, ağır hizmetlerde 3 ayda bir ve özel hizmetlerde ise uzmanların öngördüğü biçimde yapılır. Bu denetimler ağır kaldırma sıralarında parça arızasının olmamasını sağlamak amacı ile tüm kırılmaları, yıpranmaları, takılmaları ve gerilmiş bölümleri kapsar. Herhangi bir durumda olası aşınma noktası tespitinde muhtemel iş kazalarını önlemek için kaldırma sapanı hemen değiştirilmelidir.

Polyester Sapanların Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Standartlar doğrultusunda polyester kaldırma sapanlarının en geç 1 yıllık aralıklarla uzman kişilerin denetiminde kontrolü sağlanır. Kaldırma sapanlarının kullanım amaçlarına bağlı kontrollerinin 1 seneden daha kısa sürelerde mutlaka yapılması gerekir. Özellikle sapanların kontrolleri yoğun kullanım sıralarında, korozyonda, artan aşınmalarda, ısınma etkilerinde ve kullanımda hasarlı tehlikeler söz konusu olduğunda yapılmalıdır. Kullanım ömrü boyunca polyester sapanların güvenli kullanımını etkileyen hasarların ortaya çıkması bakımından uzman kişiler tarafından düzenli görsel kontrollerin yapılması gerekir. Bu kontroller tüm bağlantı ekipmanı aletlerinin hepsini kapsamalıdır.

 

Polyester Kaldırma Sapanının Güvenli Kullanımını Etkileyen Olumsuz Hatalar:

  • Boylamasına ve çapraz oluşan kesikler,
  • Kaldırma sapanını kenarlarında aşınmalar ve kesikler,
  • Düğümler ve kaçıklar,
  • Yüzeyde oluşan aşınma yerleri,
  • Deforme olmuş ve hasar görmüş diğer birleştirme aksamları.

 

Halatsan Polyester Sapan ürünümüz hakkında bilgi almak için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button