Blog

Sonsuz, Gözlü, Tek Kullanımlık Sapan Farkları Nelerdir?

Sonsuz sapan binlerce lifin bir araya gelmesi ile oluşan ve üzeri polyester bezle sarılan sapan çeşididir. Bu sapan türleri taşıma ve kaldırma sistemlerinde en çok tercih edilip kullanılan ekonomik ve yaygın ürünler arasındadır. Gözlü sapan çalışma güvenliği yüksek olan ve kolay kullanıma sahip olan polyester kumaşların kat kat dikilmesi ile yapılan sapan türüdür. Yük kaldırma işlemlerinde geniş bir yüzeye ihtiyaç duyulmasından ve oluşan basıncında geniş bir yüzeye dağıtılması gerektiğinden dolayı kullanılır. Gözlü kaldırma sapanlar pürüzsüz olduğundan dolayı hassas malzemeleri kaldırmak için uygundur. Tek kullanımlık sapan çoğunlukla kısa süreli kullanıma yönelik üretilen sapan çeşididir. Stoklama ve satın alma maliyetleri düşük üründür.

Sonsuz Sapan Özellikleri

Sonsuz sapanlarda da güvenli çalışma yük limitleri standartlara uygun olarak üretilir. Bu sapan türü de diğer sapan çeşitleri gibi bu konuda aynı özelliklere sahiptir. 7:1ve 6:1 güvenlik katsayılı olarak üretimi gerçekleşir. Yük kaldırmak için kullanılan hem esnek hem de hafif yapılı bir malzemedir. Sonsuz sapanlar ıslandığında dahi dayanıklılığından hiçbir şey kaybetmez. Bu sapan çeşidi TS EN 1492-2 standartlarına göre üretilir. Yüksek dayanımlı polyester liflerden üretilen bu sapan türü koruyucu kılıfla kaplanmış sonsuz ipliklerden oluşur. Standart poliüretan kaplaması ile dışında bulunan koruyucu kılıfı sürtünmelerden dolayı aşınmalara ve hasarlara karşı oldukça dirençlidir. Sonsuz sapanlar son derece esnek yapıya sahiptir. Ayrıca UV ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Sonsuz sapanların çalışma yük sınırı 1 ton ile 200 ton arasındadır. Talep doğrultusunda istenilen uzunluk ve tonajda üretilebilir.

Gözlü Sapan Özellikleri

Gözlü sapanlar polyester dokuma sapanı olarak da bilinir. Gözlü sapanların güvenli olarak çalışma yük limitleri standartlara uygun olacak biçimde çalışma kapasitelerini ifade eder. Gözlü sapanlar 7:1 ve 6:1 güvenlik katsayılı olarak üretilir. Bu katsayı sapanın kopma seviyesi için gerekli olan minimum gücün, güvenli olarak çalışma yükünden yedi kat büyük olduğu anlamına gelir. Yüksek polyesterden üretilen sapan türü TS EN 1492-1 normuna uygun olarak üretilir. Çalışma yükü sınırı 0,5 ton ile 50 tona kadar çıkabilir. Bant kalınlığı ise 25 mm’den 1200 mm’ye kadar üretilebilir. Talep doğrultusunda çeşitli tasarımlar ile farklı ebat ve boyutlarda imalatı yapılabilir.

Tek Kullanımlık Sapan Özellikleri

Bu tür sapanların güvenli çalışma yük limitleri standartlara uygun olacak biçimde kapasitelerini ifade eder. Tek kullanımlık sapanların güvenli çalışma yükleri kullanılan sapan sayısı ve kaldırma biçimlerine göre değişiklik gösterir. Tek kullanımlık sapanlarda 4:1, 5:1, 6:1 ve 7:1 gibi emniyet katsayıları isteğe göre belirlenebilir. Tek kullanımlık sapanın bantları sentetik malzemeden olup, TS EN 1492–1 normuna uygun olarak üretilir. Ayrıca tek kullanımlık sapan çeşitlerinde gözlü ve sonsuz tek kullanımlık sapan seçenekleri de bulunur.

 

Halatsan sonsuz, gözlü, tek kullanımlık sapan ürünlerimiz hakkında bilgi almak için satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button